Үй / Әртүрлі / Үзілген қолдану техникасының ерекшеліктері. «Тірі бұлттар» ортаңғы тобындағы сынған қолданбалар бойынша түйіндердің рефераты Қолданбалар, модельдеу бойынша сабақтың конспектісі (орта топ) Тақырып бойынша Сиқырлы бұлттарды жоғары топта қолдану

Үзілген қолдану техникасының ерекшеліктері. «Тірі бұлттар» ортаңғы тобындағы сынған қолданбалар бойынша түйіндердің рефераты Қолданбалар, модельдеу бойынша сабақтың конспектісі (орта топ) Тақырып бойынша Сиқырлы бұлттарды жоғары топта қолдану

Валентина Дмитриевна Шмидт
Ортаңғы топтағы бейнелеу әрекеті сабағы. «Live Clouds» үзіліс қолданбасы

ӨНЕР ҚЫЗМЕТІ ТУРАЛЫ САБАҚ.

ТАҚЫРЫПАПЛИКА БҰЗУ. « ТІРІ БҰЛТТАР» .

МАҚСАТ: АСПАН ТУРАЛЫ ЖӘНЕ ОНЫҢ ПЛАНЕТАМЫЗДЫҢ ТІРШІЛІГІНЕ ӘСЕРІ ТҮСІНІГІН КЕҢЕЙТУ; АСПАН САЛАСЫНЫҢ СҰЛУЛЫҒЫ МЕН ӘР ТҮРЛІЛІГІ ТУРАЛЫ ҚАБЫЛДАУДЫ ДАМЫТУ.

Тапсырмалар. БАЛАЛАРДЫ ОҚЫТУ СУРЕТТІ БҰЛТТАР, ТАНЫС НЫСҚАЛАРҒА НЕМЕСЕ ҚҰБЫЛЫСТАРҒА ҰҚСАС. ДАМЫТУДЫ ЖАЛҒАСТЫРУ ТЕХНИКАЛЫҚ ҚОЛДАНБАЛАР. Қиялдауды, зейінді және бақылауды дамыту. КӨРДІҢ ЖӘНЕ ҚОЛДЫҢ ҚОЗҒАЛЫСЫН ҮЙЛЕСТІРУ. ТАБИҒАТ БІЛІМІНЕ ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫ, ӘЗІЛ СЕЗІМІН ТӘРБИЕЛЕУ.

АЛДЫНДАҒЫ ЖҰМЫС. ҮШІН БАҚЫЛАУЛАР БҰЛТТАРСЕРУ МЕН ЭКСКУРСИЯЛАР КЕЗІНДЕ. ДИДАКТИКАЛЫҚ ОЙЫН «НЕНДЕР БҰЛТТАР

ӘҢГІМЕ. Аспанда басқаша жүгіріңіз кішкентай жануарлар:

Аю, қасқыр, қоян, түлкі, шошқа.

Ал қиялға бай болсаң,

Балалар, портретіңді сол жерден табыңдар.

Жұмбақ. Қанатсыз ұшады, аяқсыз жүгіреді,

Желкенсіз жүзу. (Бұлттар.)

Балаларды аспанға қарауға шақыр, не көріп тұрсыңдар? Бүгін қандай бұлттар? Бүгінгілер қандай бұлттар?

Шілтерден тоқылған

Құстар_бұлттар.

Мүмкін бұл ертегі шығар

Ғасырлар арқылы асығасыз ба?

Зерттеу белсенділік. Табу бұлтжанды, жансыз табиғат объектісіне ұқсас. Табу бұлттарат тәрізді. Pinnate салыстырыңыз бұлттар мен кумулустар.

Саусақ гимнастикасы «Аспандағы биік». « Бұлттар» .

Материалдар, құралдар, жабдықтар. Фон үшін көк немесе ашық көк түсті қағаз парақтары, ақ қағаз парақтары үшін бұлтты суреттер, желім, қылқалам, қағаз майлықтар. И.Айвазовский, Ф.Васильев, И.Шишкин картиналарының репродукциясы. Фотосуреттер, көркем карталар, күнтізбелер, журнал иллюстрациялары бар бұлттар. Постер «Аспан»

Курстың барысы.

Мұғалім балаларға көрсетеді бұлттарпейзаж суретшілерінің картиналарының репродукциялары бойынша (И. К. Айвазовский, Ф. А. Васильев, И. И. Шишкин, журнал иллюстрациялары, плакаттар, фотосуреттер мен дирижерлер, бірақ аспан мен туралы мазмұнды әңгіме. бұлттар. Не туралы ойды нақтылайды бұлттар су тасиды; жылы мезгілде - жаңбыр түрінде, ал суық мезгілде - қар немесе бұршақ түрінде. Соны айтады бұлттарәртүрлі контурлары бар. Ғалымдар кумулус, пиннат және стратус сияқты түрлерді ажыратады бұлттар. Кумулус мақтадан жасалған жүнге ұқсайды, пиннат қауырсынға ұқсайды, ал стратус қатпарлы кондитерлік өнімдерге ұқсайды. Суретшілер мен ақындар салыстыруды ұнатады әртүрлі жануарлар бар бұлттар, өсімдіктер, ғимараттар, ертегі жаратылыстар (Мұғалім балалардың бақылау барысында алған тәжірибесіне сілтеме жасайды бұлттар). Әрбір бұлтсұлбаларында ерекше бұлттар үнемі өзгеріп отырады, тіпті мүмкін "балқыту". Және тағы бір қызықты мүмкіндік - егер бірдей болса бұлтәртүрлі адамдар қарайды, олар басқаша көреді басқаша: бірі түйені, екіншісі тауларды, үшіншісі орманды еске алады.

Педагог балаларды В.Шипунованың күлкілі өлеңін тыңдауға шақырады « бұлт ұсталды» .

Мұғалім тез арада ақ парақ алады оны бұлт түрінде кесіп тастайды,

Осы және одан кейінгі бірнеше сабақтарда біз баланы жыртылған қағазбен жұмыс істеуге үйретеміз.

Бізге қажет болады:

Ұн немесе крахмал пастасы, желім таяқшасы, PVA желімі.

Әр түрлі тығыздықтағы түрлі-түсті қағаз. Балалар фигураның қай жағын желімдеу керек екенін шатастырмас үшін екі жақты түсті қағазды қолданған дұрыс.

Қалың ақ қағаз, түрлі-түсті картон.

Көбік резеңке губкалар, қылшықтар, майлықтар, клеенка және т.б.

Ойыншықтар (сюжетті ойнау үшін).

Қолдану әдістері:

Қағаз жыртылу.

Қағазды жырту - жиектері ойық фигураны алу үшін контур бойымен қағаз бөліктерін жырту.

Мақсат:Балаларға қағазды әр түрлі өлшемдегі және пішіндегі кесектерге мұқият жыртуға, қағаз қиындыларын картонға жапсыруға үйрету; қызығушылық пен қолданбаға оң көзқарас қалыптастыру.

Материал:Жұқа ақ қағаз; картон А4 көк немесе көк; ұн немесе крахмал пастасы.

Қолдану әдістері. Қағазды кесектерге бөлу; саусақтармен желім жағу; жабысу.

Сабақтың барысы

-Сенімен бірге терезеден аспанға қарайық. Аспанға қарашы, оның түсі қандай?

-Дұрыс, көк.

- Аспанда бұлттар қалықтайды. Бұлттардың түсі қандай?

- Ақ бұлттарды түзетіңіз.

-Кәне, бұлттарға қарап, олардың не екенін, олар туралы қалай айтуға болатынын ойланайық.

- Бұлттар үлпілдек, үлкенді-кішілі, әуелі. Олардың барлығы әртүрлі пішіндер.

-Сенімен қағаздан бұлт жасайық.

Бұлттар,

Бұлттар -

бұйра жақтары,

Бұйра бұлттар,

тұтас,

ойық,

Өкпе,

Ауа -

Желге бағынған...

Мен шалғында жатырмын

Шөптен мен саған қараймын ... (С. Михалков)

Көк аспанда күн жарқырайды

Ал аспанда бұлттар бар

Жастықтар мен мамық төсектер сияқты -

Ол жерде жұмсақ екені сөзсіз!

Мен армандаймын - егер мен

Жылдамдаңыз және ұшыңыз

Тікелей оларға - сонда, аспанға -

Мен жерді көрдім!

Қалалар, теңіздер және елдер,

Менің глобустағыдай!..

Сіз не отырсыз? Анам сұрады,

Біз сенімен бірге жүреміз.

Терезеде күн ашық -

Бұлттар жүзеді.

Мен олардың артынан қолымды бұлғаймын -

Сау болыңыз! Сау болыңыз!.. (О. Емельянова)

Сіз жұмбақты болжай аласыз:

Үлпілдек мақта

Бір жерде қалқыңыз.

Мақта төменірек

Жаңбыр соғұрлым жақын болады.

(Бұлттар)

Балаңызға ақ қағазды беріңіз және олардан бұлт жасауды сұраңыз. Қағазды бас және сұқ саусақтармен қалай ұстау керектігін (ортаңғы саусақтармен де көмектесуге болады), қажетті пішін мен өлшемдегі кесектерді алу үшін оны жұмсақ қозғалыстармен дұрыс бағытта жыртуды көрсетіңіз. Егер бала сәтті болмаса, оған көмектесіңіз. Бір бұлт болуы мүмкін, ал егер нәресте ұнатса, көп болуы мүмкін.

Бұлттар дайын болғанда, балаға көк немесе көк картон беріңіз, бұл аспан болатынын түсіндіріңіз. Ал бұлттар аспанда қалықтайды.

Балаға алынған қағаз бөліктеріне желімді қалай жағу керектігін көрсетіңіз (желімді саусағыңызбен ортасынан шетіне біркелкі қабатта жағыңыз), оларды желімделген жағымен картонға қалай жағу керек, суретті алақанмен басыңыз. және оны майлықпен немесе шүберекпен тегістеңіз.

Бала бұлттарды жабыстырған кезде, сіз «Бұлттар ақ жал аттар» әнін қосуға болады.

_________________________________________

Сабақты дайындауда келесі кітап пайдаланылды:

Е.А. Янушко. Кішкентай балаларға арналған өтініш (1-3 жас). Тәрбиешілер мен ата-аналарға арналған әдістемелік құрал. – М.: Мозаикалық синтез, 2006 – 64 бет.

Мақсат:
Айналадағы шындықтың эстетикалық жағына қызығушылықты, қоршаған дүниенің заттары мен құбылыстарына эстетикалық қатынасын қалыптастыру. Дамубалалардың көркем шығармашылығы, өз бетінше шығармашылық іс-әрекетке деген қызығушылығы, балалардың өзін-өзі көрсетуге деген қажеттіліктерін қанағаттандыру. Дамубейнелеу әрекетінің әртүрлі түрлеріне қызығушылық; қолдану дағдыларын жетілдіру.
Аймақ интеграциясы:
«Көркем-эстетикалық даму» (басымдық, «Танымдық дамыту», «Сөйлеуді дамыту», «Әлеуметтік-коммуникативтік».
Біріктірілген тапсырмалар:
Тәрбиелік:
Саңырауқұлақтар (саңырауқұлақтар жеуге жарамды және жеуге жарамсыз) туралы балалардың салыстырмалы мөлшері туралы түсініктерін қалыптастыру. Балалардың сәндік композициялар жасау қабілетін нығайту. Экспрессивті бейнені жасау үшін саусақтардың ұсақ қимылдарымен қағазды жырту техникасын үйрету. Тақырыптық және сюжеттік композициялар жасауға ынталандыру, оларды бейнелерді байытатын бөлшектермен толықтыру
Тәрбиелік:
Көзді, қолдың ұсақ моторикасын, бейнелі логикалық ойлауды, кеңістіктік қиялды, есте сақтауды, зейінді дамыту.
Тәрбиелік:
Топтық жұмысты құру кезінде құрдастарымен қарым-қатынасқа түсуге деген құлшынысы мен қабілетін арттыру.
Құрал-жабдықтар: Саңырауқұлақтардың үлгілері, саңырауқұлақтар салынған иллюстрациялар, саңырауқұлақ шаблондары, түрлі-түсті қағаз майлықтар, шүберектер, қылқаламдар, желім, әр балаға клеенка. F-A1 форматындағы себет суреті.
Алдын ала жұмыс: Саңырауқұлақтар бейнеленген иллюстрацияларды қарастыру. Саңырауқұлақ шаблонын балалардың қалауы бойынша қиып алу (болет, шыбын, шыбын ағашы) контур бойымен, саңырауқұлақтың сабағын бояу. Түрлі түсті қағаз майлықтарды (қызыл, ақ, қоңыр, сары) 4 бөлікке кесу,
1. Ұйымдастыру бөлімі.
(Тыныштандыратын музыка, саундтрек «Орман дыбыстары»)
Тәрбиеші: Балалар жұмбақты тап:
«Жол бойындағы қарағайдың астында
Шөптердің арасында кім тұр?
Аяғы бар, бірақ етік жоқ.
Қалпақ бар, басы жоқ
Балалар: Саңырауқұлақ
Тәрбиеші: Балалар, теледидарға жақынырақ келіңдер. Саңырауқұлақтардың фотосуреттерін қарап, олардың кейбірін еске түсірейік.
- Саңырауқұлақтар орманда жаздан күзге дейін өседі, олардың өсуі үшін жылу мен ылғал қажет. Қандай саңырауқұлақтарды білесіңдер?
Балалар: (Болетус, шантереллалар, бөтелкелер, бөтелкелер және т.б.)
Тәрбиеші: Дұрыс, олар қандай саңырауқұлақтар, оларды бір сөзбен ата?
Балалар: жеуге жарамды.
- Саңырауқұлақтарды қалай жегенді ұнатасың?
Балалар: (Саңырауқұлақ сорпасы, тұздалған, маринадталған, қуырылған, т.б.)
- Тәрбиеші: Ал тағы қандай саңырауқұлақтар өседі?
Балалар: жеуге жарамсыз (шыбын-шіркей, бақалар).
– Оларды жинауға болады ма. (Жоқ).
2. Практикалық бөлім.
Тәрбиеші: Балалар, бүгін біз өте қызықты және ерекше «Саңырауқұлақтар» қолданбасын жасаймыз (Жасалған үлгіні көрсете отырып, алдымен саңырауқұлақтың қалпақшасын безендіреміз, содан кейін оларды сиқырлы себетке салайық, бірақ бастамас бұрын жаттығуларды орындайық.
Дене шынықтыру минуты
Олар жол бойымен жүрді, (Марш)
Бөртпе табылды. (Бүгілген)
Олар жол бойымен жүрді, (Марш)
Боровик тапты. (Бүгілген)
Боровик тауы
Ол басымен мүкке тығылды, (Олар «қамалда» қолдары басынан жоғары екенін көрсетті»,
Өтіп алар едік – (Шеңбермен жүру).
Олардың тыныш болғаны жақсы болды. (тоқтады)
Нұсқау:
1. Саңырауқұлақ қалпақшасының түсіне сәйкес майлықтарды аламыз.
2. Майлықтың кішкене бөлігін саусақтарыңызбен ақырын жыртыңыз.
3. Кішкентай доп жасау үшін осы майлық бөлігін саусақтарымызбен ұсақтаймыз.
4. Осы шарларды көптеп пісірейік.
5. Саңырауқұлақ қалпақшасына желім жағыңыз.
6. Содан кейін бүкіл қалпақшаны майлық шарларымен салыңыз.
7. Өнімді құрғатыңыз - саңырауқұлақтар дайын!
3. Балалардың өзіндік жұмысы.
Мен шаблондарыңызды алуды ұсынамын (кеше дайындаған балдыркөк, шырша, шыбын шырыны, мен сізді үстелдерге отыруға шақырамын.
Мұғалім балалардың қасына отырады. Жігіттерді жұмысты орындауға кірісеміз (түсіндіру, жеке көмек).
4. Қорытынды бөлім.
Жарайсыңдар балалар, саңырауқұлақтарыңды себетке әкеліңдер.
Балалар оларды себет салынған параққа әдемі етіп орналастырады.

Тәрбиеші: Балалар қараңдаршы, біз не алдық?
Балалар: Шығарма.
Мұғалім: Бұл әнді қалай атаймыз?
Балалар: «Саңырауқұлақтар салынған себет»
Біздің қоржынымызда жеуге болатын және жеуге болмайтын саңырауқұлақтар болғандықтан, мен оны біздің топтағы орман ойыншықтарына беруді ұсынамын. Сіз менімен келісесіз бе?

Любовь Федотова

Мен сіздердің назарларыңызға бұлтты бақылау серуен сабағының қысқаша мазмұнын ұсынғым келеді.

Сабақтың мақсаты – серуендеу:

Айналадағы әлемнің әсемдігін көруге үйрету;

Жансыз табиғат құбылыстары туралы түсінік қалыптастыру;

Зейінін, қиялын және қиялын дамыту.

Жүргізу:

Тәрбиеші:Бүгін мен сендерді хайуанаттар бағына баруға шақырғым келеді.

Балалар:Бірақ бізде жақын жерде хайуанаттар бағы жоқ.

Тәрбиеші:Бұл ерекше хайуанаттар бағы және ондағы жануарлар ерекше. Алдымен жұмбақты тап, содан кейін бәрін түсінесің:

«Ақ қой,

Алаң көк

Өзенге қарап

Бұл не?»

Балалар:Бұлттар.

Тәрбиеші:Дұрыс. Бұл бұлттар және жануарлар аспандағы хайуанаттар бағынан болады. Бұлттардың қалай пайда болатынын кім біледі?

Балалар:Су буланып, көтеріліп, бұлт түзеді.

Тәрбиеші:Дұрыс. Бұлттар – теңіздер мен мұхиттардан, өзендер мен көлдерден, тоғандар мен бұлақтардан буланатын су. Жеңіл бу аспанға жоғары көтеріліп, шағын жеңіл бұлттарға жиналады. Олар аспанда қалқып, үлкен үлкен бұлттарға жиналып, су буларын жаңбыр тамшыларына айналдырады. Будың қалай пайда болатынын және жаңбыр тамшылары қалай пайда болатынын еске түсірейік (шыны қақпағымен жабылған стакандағы ыстық сумен тәжірибе).

Тәрбиеші:Бұлт өсіп келе жатқанда, жел оны туған жерінен алысқа апарады.

«Бұлттар, бұлттар -

Бұйра жақтары.

Бұйра бұлттар,

Тұтас, перфорацияланған,

Жеңіл, әуе

желге мойынсұнған». (С. Михалков)

Бұлттарды тамашалайық (балалар бұлттарға қарайды)

Тәрбиеші:Оларға не болады?

Балалар:Олар өзгереді, өзгереді.

Тәрбиеші:Дұрыс. Мен сізге ойын ойнауды ұсынамын «Бұлтқа міну»:

Құрсау – бұлттар шөпке жайылған. Балалар музыка әуенімен («Бұлттар – ақ боз аттар») ойын алаңында қозғалады,

сөздерден кейін:

«Төмен қарама, өтінемін,

Бізді аспанға айналдыр, бұлттар ... », - деп музыка үзіліп, балалар құрсауларға отырады. Кімде құрсау жетіспесе, сол ойыннан шығады.


Ескерту:Ойын ұзаққа созылмауы және логикалық соңына жетуі үшін - бір ойыншы қалды, біз дереу балаларға қарағанда аз құрсауларды саламыз және бірден 2 - 3 шеңберді алып тастаймыз.

Тәрбиеші:Сондай-ақ бұлттардың түрі бойынша ауа-райын болжауға болады: егер бұлттар ашық, аспанда биік болса, аспан үстінде жылдам қалқып кетсе, ауа райы жақсы болады; егер бұлттар төмен, тығыз және дерлік қозғалмайтын болса, жаңбыр күтіңіз. Алдағы уақытта ауа райы қандай болады деп ойлайсыз?

Балалар:Жақын арада ауа райы жақсы, жауын-шашынсыз болады.

Тәрбиеші:Ауа-райы жақсы болғандықтан - хайуанаттар бағына баратын уақыт келді - біз аспандағы жануарға өте ұқсас бұлтты байқаймыз, оны достарымызға көрсетеміз және есте сақтау үшін суретке түсіреміз - бәрі нағыз хайуанаттар бағындағыдай.

Дидактикалық жүргізді ойын «Бұлт неге ұқсайды»:

«Аспанда ақ түйіршіктер бар -

Иттер, гүлдер.

Бізді алыстан өтті

Бұлттар қалқып жүр».

Балалар бұлттарға қарап, алған әсерлерімен бөлісіп, «жануарларын» суретке түсіреді.

Тәрбиеші:Мен сіздің жануарыңызды салуды ұсынамын (көбік резеңкемен сурет салу – «жабысу» әдісі). Балалар сурет салады.


Осыдан кейін балалар жұмыстарының вернисажы ұйымдастырылады.



және жүзеге асырылды рөлдік ойын «Көрме – хайуанаттар бағы», мұнда әрбір бала гид болуға ұмтылады және өз бұлты туралы әңгімелейді.

Мен кейбір «жануарлардың» фотосуреттерін көруді ұсынамын.


Бұл қоян.


Крокодил.



Айдаһар (басын арқасына бұрады).


Firebird.


Аю бөрененің артынан қарап тұр.



Жоғарыда каперкаилли, ал оның астында динозавр.

Кешкі серуенде біз бұлттар тақырыбын жалғастырдық - біз оларды полиэтилен пакеттерден жасадық


және олармен ойын ойнаңыз. «Түсірме», «Мен бұлтты кемпірқосақ арқылы саламын - доға», «Бұлтты жина» ойыны - эстафеталық жарыс.

Аппликацияның үзіліссіз көрінісі қағаздан жасалған алғашқы қолөнерді жаңадан жасай бастаған кішкентай балаларға ыңғайлы. Мұндай жұмыс балалар үшін қауіпсіз деп саналады, өйткені олар қайшымен айналыспайды, олар жай ғана парақтарды тілімдерге бөледі.

Тақырыптарға қатысты қадамдық нұсқаулар мен трафареттер бар шеберлік сыныптарының мысалдарын қарастырыңыз.


Кіші топта, ал ортаңғы топта бар сызбаны жыртылған қағаздармен толтырған дұрыс. Мысалы, үлкен кескіні бар кез келген бояу алынады және қажетті көшірмелер саны жасалады немесе шаблондар басып шығарылады.



Қағаз жолақтарын майдалап жыртыңыз.

Дайындалған сызылған фигураға мозайка түрінде жапсырамыз, кесінділердің арасын қалдырамыз, бір-біріне жабыстырмаймыз.
Көздер мен мұрынды ересектер кесіп тастайды немесе дәл осылай жыртады, бірақ басқа түсті қағаздан.

Ақшақар кесу техникасында

Жыртылған техника қағазды кішкене бөліктерге бөлу ғана емес. Қадамдық нұсқауларкелесі мастер-класста бұл мәселені түсінуге көмектеседі.

Бірте-бірте:


Кескіндемелерді сынған техникада қолдану

Дайындық тобындағы балалар үшін жыртылған элементтермен толығымен қапталған үлкен жұмыстар қолайлы. Қараңызшы әдемі суреттерсіздің балаларыңыз болады:
Оны жыртудың қажеті жоқ, сіз кездейсоқ біркелкі емес патчтарға кесуге болады:
Бұл кіші жастағы студенттерге күрделі элементтерді кесу міндеті:
Жұмыс мысалы, контурлар болған кезде, іші ұқыпты және әдемі толтырылады:

Майлықтардан үзіліс жасау техникасы

Бөлшектерге бөлінген түрлі-түсті майлықтар қолданбаға жеңілдік пен жеңілдік береді.
Ағаштар да керемет шығады, дің өз қалауы бойынша жасалады: кесілген, тартылған немесе жыртылған:
Бірақ ең әдемі нәрсе - сіз жыртылған майлық жолақтарын ерікті шарларға айналдырған кезде.

Үзілмейтін мақта аппликациясы

Мақта жүнін немесе мақта жастықшаларын алыңыз да, балаларға оларды қолдарымен кішкене кесектерге бөлуге рұқсат етіңіз, содан кейін олар өздерінің жеке суретін салады. Құстар, жануарлар, гүлдер, қар, бұлттар әдемі және нәзік көрінеді.

Салынған фигураларға мақтаның кесектерін кезең-кезеңімен орналастырып, жабыстырыңыз.


Ал ересек суретшілер үшін үлкен күрделі бейнені толығымен аяқтау ұсынылады:



Бейне: үзіліссіз аппликация бойынша шеберлік сабақтары